Kas atsitinka, jeigu geriame mažai vandens

Jeigu geriame per mažai vandens...
Jeigu geriame per mažai vandens…

Poliklinikoje sutikau buvusią kolegę su vaiku. Ji pasidalino savo patirtimi, kas atsitinka, jeigu geriame mažai vandens. Jos antrokas sūnus nuolat skundžiasi galvos skausmais. Mokykloje atsiprašo iš pamokų, nebegali normaliai dalyvauti fizinio lavinimo pamokose, pastoviai irzlus, be ūpo. Ji jau nebežinojo, ką daryti su tuo nuolatiniu „Mama, man skauda galvą“. Atvedė į polikliniką ir padarius smegenų echoskopiją paaiškėjo, kad berniukui trūksta skysčių. Kolegė sumišo, nes jos sūnus gėrė daug: iš dienpinigių mokykloje kasdien nusipirkdavo koka-kolos, po baseino automate įmetęs du litus išsirinkdavo kakavos. Namie noriai valgydavo sriubą, gerdavo mamos išvirtą kisielių. Gydytojas paaiškino, kad „trūksta skysčių, reiškia – trūksta vandens, o gerti daug skysčių, reiškia gerti daug vandens“. Ne spalvotų gėrimų, o paprasto, švaraus, gyvo vandens.
Bičiulis chirurgas pasakoja, kad kai senyvo amžiaus žmonės atvyksta operacijai, dažnai jų organizmas būna taip išdžiūvęs, kad pirmiausia tenka atstatyti skysčių balansą ir tik tada operuoti. Nes jeigu trūks skysčių,  operuota vieta blogai gis, organizmas sunkiai atsistatys.
Mano tėvai neseniai išsityrė sveikatą viename Lenkijos sveikatos tyrimų institute ir šalia kitų rekomendacijų, pirmoje vietoje buvo nurodyta gerti švarų, kokybišką, gyvą vandenį: 30 ml vandens 1 kūno kilogramui.

Kokybiškas geriamasis vanduo didele dalimi atsveria šiuolaikinio žmogaus žalingus mitybos įpročius ir gyvenimo būdą. Pasaulio sveikatos organizacija jau skelbia, kad vis daugiau jaunų žmonių ir netgi vaikų suserga senatvinėmis ligomis (pvz. išsėtine skleroze). Užteršta gamta, žalingi mitybos įpročiai, nejudrus gyvenimo būdas, stresinės situacijos blogina medžiagų apykaitą, jų įsisavinimą. Medžiagų apykaitos procese susidariusias rūgštis organizmas neutralizuoja šarminėmis medžiagomis, kurias gali gauti tik su “žaliu” maistu ir išgeriamu pakankamu vandens kiekiu. Netekęs apie 12-20 proc. vandens, organizmas žūva apsinuodijęs savo paties apykaitos produktais.

Kaip atpažinti, kad organizmui trūksta vandens?

Svarbiausias vandens trūkumo ir poreikio požymis – troškulys. Jį pajaučiame iškart, jau kai atsiranda 1 proc. vandens deficitas. Jei nenumalšiname troškulio, džiūsta burna, akys, sumažėja prakaitavimas, žmogus pradeda rečiau šlapintis arba iš viso nustoja.
Galvos skausmas – labai aiškus signalas, kad organizmui trūksta vandens. Todėl prieš geriant vaistus nuo galvos skausmo, pirmiausia išgerkite daug vandens. Jei žmogus ilgai negeria vandens (geria tik kavą, arbatą, sultis ar kt. gėrimus), jo organizmas intoksikuojasi – nebepajėgia išplauti kenksmingų medžiagų, todėl atsigėrus vandens gali net pykinti (nes nuodai atsipalaiduoja ir patenka į kraują) ir žmogus dar labiau vengia gerti vandenį. Taip susidaro užburtas ratas.
Kiti požymiai, kad trūksta vandens: apatiškumas, irzlumas, negebėjimas sutelkti dėmesį, vidurių užkietėjimas. Vandens trūkumui tęsiantis gresia pavojus kraujotakos, kvėpavimo ir termoreguliacinės sistemos veiklai.

Tiesiog rodykite vaikams teisingą elgesį...
Tiesiog rodykite vaikams teisingą pavyzdį

Norint gerai jaustis ir būti sveikam būtina išgerti pakankamai vandens. Nes visi gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra reikalingas vandens kiekis.
Todėl labai svarbu, jau nuo pat mažens mokyti vaikus gerti pakankamai vandens. O mokyti lengviausia rodant jiems tinkamą elgesio modelį. Vaikai tiesiog turi matyti, kad suaugęs žmogus kelis kartus per dieną išgeria po stiklinę vandens. Įprotis tik suvilgyti burną, kad ji nedžiūtų, yra neteisingas.  🙂

O kaip nuolat turėti švaraus vandens namuose savo šeimai sužinosite čia.

Komentarai

komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *