Dažnai trokšdami laimės, kelyje į sėkmę mes patiriame daugybę kliūčių ir leidžiame joms užkirsti mums kelią. Kaip galime padėti savo svajonėms, savo laimei, savo sėkmei, kad jos kuo greičiau pas mus ateitų? Taip, kaip prižiūrime automobilį – nuolat įpilame kuro, keičiame tepalus, valome langus – mums reikia pasirūpinti ir savo laime ir sėkme. Sakoma, svarbu ne įvykiai, o mūsų požiūris į juos. Tad paanalizuokime savo mąstymą.
Kokios mintys jums kyla, kai išgirstate apie krašto apsaugos stiprinimą, rytojui pranašaujamą gausų sniegą, banko bankrotą, pabrangusią medvilnę, ginčą kaimynų bute ar net kai numetate peilį ant žemės? Ar pagalvojote „čia turbūt ne į gera, lauk nesėkmės, artinasi pavojus“? O kokios mintys kyla, kai tikitės gerų rezultatų, o pasiekiate mažiau? „Koks aš nesėkmingas, nieko nesugebu, norėjau geriau, o išėjo kaip visada“?
Dauguma žmonių įpratę visuose dalykuose labiau ieškoti nesėkmės ir pavojų negu sėkmės, o įvykius traktuoti į neigiamą pusę. Psichologai sako, kad žmonėms būdinga „nesėkmės paranoja“. Dėl to dažniau blogai jaučiamės. „Nesėkmės paranoja“ tarsi natūralus savisaugos instinktas, kuris apsaugo mus nuo sėkmės. Keistai skamba „apsaugo mus nuo sėkmės”.
Tačiau „nesėkmės paranoja“ yra mums kenksminga, nes:
- nuo jos atsiranda ligos,
- iš baimės mes išsigąstame ir pritraukiame dar daugiau nesėkmių.
Jeigu mums nenaudinga neigiamai interpretuoti įvykius, galime viską apversti aukštyn kojom ir kasdien vadovautis „sėkmės paranoja“. Tai išsiugdomas įprotis, gyvenimo įvykius interpretuoti teigiamai, visose situacijose vietoj baimių ir grėsmės ieškoti pozityvo, kai kažkas atsitinka ir jūsų pirma mintis – „bus kažkas gero“!
Nesėkmės paranoja: mes galvojame, kad atsitiks labiau blogo negu gero.
Sėkmės paranoja: mes galvojame, kad atsitiks labiau gero negu blogo.
Sėkmės paranojos etiketė yra tokia:
„Kadangi tai įvyko, būtinai atsitiks kas nors daug geresnio ir aš gausiu laimės, gerumo, sėkmės, pinigų, naudos ir t.t.“
Pavyzdžiui, eidama pamatau kažkokį nukritusį gulintį daiktą ir apsidžiaugiu – „jis reiškia, kad aš einu teisingu keliu”. Arba ištraukiu egzamine 13 bilietą ir nudžiungu „ooo, taigi čia mano laimingasis bilietas“.
Dažnas pavyzdys: ant šaligatvio nukrito ir išsibarstė telefonas. Galime reaguoti dvejopai:
a) „kokia nelaimė, koks aš nevykėlis, koks nerangus, koks bjaurus telefonas, prakeiktas asfaltas…”
b) „ačiū Dievui, galbūt tuo metu kažkoks nemalonus žmogus norėjo man paskambinti ir iškritęs telefonas mane nuo to skambučio išgelbėjo”.
Ir visiškai nesvarbu, ar tai tiesa, ar ne. Greičiausiai, tai netiesa. Bet mes to nežinome. Prisigalvodami baimių, mes lygiai taip pat nežinome jų pagrįstumo, bet vis tiek prisigalvojame. Nesvarbu, kad ieškodami pozityvaus paaiškinimo, galbūt situaciją interpretuojame kvailai. Pagal statistiką, išsipildo tik 2-3 proc. visų baimių. Bet mes vis tiek tų baimių prisigalvojame. Todėl, lygiai taip pat, kaip prisigalvojame baimių, galime prisigalvoti ir sau palankių sėkmės interpretacijų. 🙂
Kodėl taip lengva pereiti nuo „nesėkmės paranojos“ prie „sėkmės paranojos“? Todėl, kad mūsų smegenys labai sunkiai atskiria įsivaizduojamą realybę nuo tikros. Juk todėl verkiame žiūrėdami liūdnus filmus, nors ir žinome, kad istorija sugalvota.
Mes galime patikėti bet kuo, ką Sau sakome, nes didžiąją dalį vaizdo sukuria smegenys, o ne ištransliuoja akys.
Todėl „niekas kitas nesuteikia reikšmės, kol aš pats tam nesuteikiu reikšmės”.
Tai atrodo kaip vaikiški žaidimai, bet turi didžiulį teigiamą efektą. Jeigu kiekvieną situaciją paverčiame potencialiai sau naudinga, mes jaučiamės pakylėti. Todėl kiekvieną įvykį patartina interpretuoti taip:
- esu teisingame kelyje;
- tuoj tuoj atsitiks didelė sėkmė.
Už šių vaikiškų proto žaidimų slepiasi gilesnė prasmė. Kartais mums reikia patirti sunkumų, išbandymų, kad pradėtų judėti geri dalykai. Todėl nesėkmes verta išmokti interpretuoti kaip savo sėkmes, nes iš tikrųjų jos yra mūsų motyvacijos šaltinis.
„Sėkmės paranoja“ yra labai gilus įsitikinimas, kad Dievas mus myli ir kad viskas, kas vyksta, tai vyksta dėl mūsų gerovės.
Jeigu „sėkmės paranoją“ naudosite savo gyvenime ir tapsite „sėkmės paranojikais“, jūsų gyvenime:
- ženkliai padaugės laimės,
- ateis daugiau sėkmės,
- padės jums įžvelgti atsivėrusias geras galimybes net sunkiose situacijose, kurių niekada nepamatytų daugelis žmonių.
Viskas, kas vyksta, vyksta tik dėl mūsų gerovės.
Ir tik nuo mūsų pačių priklauso kiek laimės, gėrio ir sėkmės gyvenime turėsime 🙂